Как да предложим на децата наистина разнообразно меню?
От какво се състои балансираното детско меню? Какви количества от различните храни са нужни на децата? Какво ще стане, ако не приемат достатъчно от тях? Толкова много въпроси тревожат родителите. Но най-важното правило за балансираното хранене е едно - избягвайте стреса. Ако правилното хранене е източник на стрес за вас, то ще се превърне в такъв и за детето. Подхождайте към този въпрос винаги спокойно - в противен случай детето ще свърже трайно храната с негативна емоция.
И така, запазете спокойствие, правете каквото можете, но ако детето ви откаже да яде определена храна, не го превръщайте в драма. Просто опитайте на другия ден.
Ето и 3 основни правила:
- Балансираната диета се състои от 5 вида храни: хляб и зърнени храни, плодове и зеленчуци, мляко или неговите алтернативи, месо и бобови храни, мазнини и масла.
- Децата обикновено се нуждаят от 3 основни хранения на ден и 1 до 3 междинни закуски.
- Опитайте се да поднасяте на децата пресни, непреработени храни като пресни плодове и зеленчуци, домашно приготвени ястия и пълнозърнести храни.
Как да възпиташ здравословно отношение към храната?
- Не се сърдете на детето, ако откаже определена храна. Но и не я замествайте веднага с друга, която харесва. Така то ще има повече апетит при следващото хранене.
- Ако детето ви е с нормално тегло, не се тревожете, че не яде достатъчно.
- Не заставяйте детето насила да "довърши чиията си", когато то твърди, че е сито. Опитайте веднъж или два пъти, но не настоявайте повече. Така го учите на нещо полезно - да се вслушва в тялото си. Ако настоявате детето да яде, когато не е гладно, създавате нездрава връзка между мозъка и стомаха, което пък ще доведе до нездравословни хранителни навици в бъдеще.
- Предлагайте на децата си храни от петте групи по време на основните хранения и закуските.
- Апетитът на децата може да се променя от ден на ден и от ядене на ядене. Най-добрият вариант обаче е да приемат често малки количества храна - все пак малките деца имат и по-малък стомах.
- Не дръжте вкъщи нездравословни храни, богати на мазнини, сол или захар. Не разчитайте, че децата ще устоят на изкушението сами. По-добре въобще не ги внасяйте вкъщи.
След като сте им обяснили всичко за здравословното хранене, докажете им с пример как се избира здравословна храна. Децата се учат повече от действията ви, отколкото от думите ви.